Jarní příroda na Rochusu
Od roku 2019 je v přírodním areálu Park Rochus, jehož centrální část je vyhlášena přírodní památkou, realizován projekt Zlínského kraje za účelem rozšíření lučních porostů na úkor rozrůstajících se náletových dřevin. Květnaté louky jsou důležité především pro hmyz, kterému zajišťují potravní nabídku od jara až do podzimu. Samotný hmyz je pak nepostradatelným článkem suchozemských ekosystémů naší planety. Z rostlin se na Rochusu kromě běžných druhů vyskytují také druhy vzácné zákonem chráněné. V loňském roce k dosud známému výčtu přibyl ohrožený hořeček brvitý (Gentianopsis ciliata), který byl na lokalitě nově zjištěn právě v místech, kde došlo k odstranění náletových keřů. Botanický průzkum provedla a nový druh pro Evropsky významnou lokalitu Rochus zaznamenala RNDr. Dagmar Zábranská. Monitoring rostlinných druhů proběhl v rámci realizace projektu Rok se včelou, který je spolufinancován Zlínským krajem.
Probouzející se jarní příroda láká k častým procházkám. Je to období, kdy všechno ožívá a kdy můžeme z přírody nasát spoustu energie. Návštěvníky Parku Rochus ale prosíme, aby byli při svých procházkách v tomto období co nejvíce ohleduplní. V tyto dny je příroda plná čerstvě narozených bezbranných mláďat. Žádáme Vás proto, abyste měli při svých toulkách přírodou své čtyřnohé mazlíčky raději na vodítku a zvěř ani jinak neplašili. Své psy nenechávejte volně pobíhat ani kolem hospodářských zvířat, která spásají travnaté plochy v jarošovské části areálu. Děkujeme, že nejste k přírodě lhostejní a přejeme Vám, ať z přírody načerpáte co nejvíce sil v této nelehké době.
Objevte tradice a posilte týmového ducha v inspirativním prostředí. Přijměte pozvání na zážitkové programy, které propojují vzdělávání, tvořivost a zábavu v prostředí a tradiční