Jaký bude únor ve skanzenu Rochus?

Jaký bude únor ve skanzenu Rochus?

Akce Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice se letos neuskuteční

V návaznosti na aktuální stupeň Protiepidemického systému a s ním spojená opatření týkající se omezení počtu návštěvníků kulturních akcí pro veřejnost jsme byli bohužel nuceni s předstihem zrušit oblíbený pořad Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice, který měl ve Skanzenu Rochus proběhnout 13. února 2021.

Akce tohoto rozsahu vyžaduje několikaměsíční přípravu a také dlouhodobou rezervaci řemeslníků a výrobců zabijačkových specialit, jimž bychom s aktuálním vývojem událostí nemohli zaručit, že akce skutečně proběhne.

Nezbývá než vyjádřit naději, že se společně sejdeme na jarních akcích Den otevřených dveří a větrání peřin v sobotu 20. března 2021 a na programu Od fašanku do Velikonoc o týden později 27. března 2021.

 

Významné příspěvky ve sbírkovém fondu Skanzenu Rochus

Naše muzeum v přírodě v současnosti spravuje tři depozitáře, ve kterých uchováváme a ošetřujeme sbírkové předměty. Ty přibývaly do našeho fondu i v průběhu celého minulého roku. Dostali jsme mnoho cenných předmětů od ubrusů, tesařského nářadí po pivovarské bečky. Všechny předměty byly darované muzeu z cílové oblasti uherskohradišťského Dolňácka, konkrétně z Jarošova, Nedachlebic a Mařatic od lidí, kteří zde trvale žijí, nebo žili.

Z těchto předmětů jsou dva, které jsou pro naše muzeum velmi cenné. Prvním předmětem je kozlík s babkou na naklepávání kosy, který jsme dostali z nedalekého Jarošova. Kozlík pochází z období 20. let 20. století, má tedy téměř sto let. Do 50. let minulého století byl kozlík používán a aktivně se na něm kosy kuly. Díky tomu, že nebyl dále používán a byl dobře uschován, je jeho stav bezvadný.

Druhým vzácným předmětem jsou volská jařma, která se do našich sbírek dostala z Mařatic. Používány byly již v roce 1860 a dědily se po generace jako rodinná památka, proto si tohoto daru velmi vážíme. I přes své stošedesátileté stáří jsou jařma ve výborném stavu a čekají na své místo ve stálé expozici lidové architektury v našem muzeu. Všem dárcům za podporu našeho muzea upřímně děkujeme!

Nové aktuality

Rochus pod hvězdami 2022

Rochus pod hvězdami 2022

Hřejivý červnový podvečer na piknikové dece, lidová magie a svatojánské čarování, slovácká krajina pod zapadajícím sluncem, svíčkami osvětlený skanzen a noční pozorování hvězd. To vše zažijete na akci 𝑹𝒐𝒄𝒉𝒖𝒔 𝒑𝒐𝒅 𝒉𝒗𝒆̌𝒛𝒅𝒂𝒎𝒊 v pátek 10. června 2022 od 18:00 do 23:00 hodin.  Vytvoříte si svatojánský…

Otevírací doba KVĚTEN a ČERVEN 2022

Otevírací doba KVĚTEN a ČERVEN 2022

S teplými jarními dny přichází do skanzenu i nová otevírací doba. V květnu a v červnu budeme mít otevřeno od čtvrtka do neděle v čase 10:00 až 18:00 hodin. Tak vyrazte na komentovanou prohlídku nejmladšího muzea v přírodě u nás. Těšíme se na Vás!