publikováno 1. 2. 2021

Jaký bude únor ve skanzenu Rochus?

Jaký bude únor ve skanzenu Rochus?

Akce Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice se letos neuskuteční

V návaznosti na aktuální stupeň Protiepidemického systému a s ním spojená opatření týkající se omezení počtu návštěvníků kulturních akcí pro veřejnost jsme byli bohužel nuceni s předstihem zrušit oblíbený pořad Slovácká zabijačka a jiné masopustní tradice, který měl ve Skanzenu Rochus proběhnout 13. února 2021.

Akce tohoto rozsahu vyžaduje několikaměsíční přípravu a také dlouhodobou rezervaci řemeslníků a výrobců zabijačkových specialit, jimž bychom s aktuálním vývojem událostí nemohli zaručit, že akce skutečně proběhne.

Nezbývá než vyjádřit naději, že se společně sejdeme na jarních akcích Den otevřených dveří a větrání peřin v sobotu 20. března 2021 a na programu Od fašanku do Velikonoc o týden později 27. března 2021.

 

Významné příspěvky ve sbírkovém fondu Skanzenu Rochus

Naše muzeum v přírodě v současnosti spravuje tři depozitáře, ve kterých uchováváme a ošetřujeme sbírkové předměty. Ty přibývaly do našeho fondu i v průběhu celého minulého roku. Dostali jsme mnoho cenných předmětů od ubrusů, tesařského nářadí po pivovarské bečky. Všechny předměty byly darované muzeu z cílové oblasti uherskohradišťského Dolňácka, konkrétně z Jarošova, Nedachlebic a Mařatic od lidí, kteří zde trvale žijí, nebo žili.

Z těchto předmětů jsou dva, které jsou pro naše muzeum velmi cenné. Prvním předmětem je kozlík s babkou na naklepávání kosy, který jsme dostali z nedalekého Jarošova. Kozlík pochází z období 20. let 20. století, má tedy téměř sto let. Do 50. let minulého století byl kozlík používán a aktivně se na něm kosy kuly. Díky tomu, že nebyl dále používán a byl dobře uschován, je jeho stav bezvadný.

Druhým vzácným předmětem jsou volská jařma, která se do našich sbírek dostala z Mařatic. Používány byly již v roce 1860 a dědily se po generace jako rodinná památka, proto si tohoto daru velmi vážíme. I přes své stošedesátileté stáří jsou jařma ve výborném stavu a čekají na své místo ve stálé expozici lidové architektury v našem muzeu. Všem dárcům za podporu našeho muzea upřímně děkujeme!

Nové aktuality

Radostný čas prožijeme zas ve skanzenu Rochus
1. 12. 2022

Radostný čas prožijeme zas ve skanzenu Rochus

Druhý adventní víkend se ve skanzenu Rochus naladíme na atmosféru života našich předků v předvánočním období. V sobotu 3. a v neděli 4. 12. od 10:00 do 16:00 hodin vás zveme na akci Adventní čas je tady zas. Na akci nebude chybět ukázka řemesel, předení na kolovratu…

Radostná novina a Štěpánské koledování ve stodole
11. 11. 2022

Radostná novina a Štěpánské koledování ve stodole

Týden před Štědrým dnem v sobotu 17. 12. (13:00 – 16:00) se naladíme na poklidnou vánoční atmosféru. Na akci Radostná novina projdeme obdobím od Štědrého dne, přes Štěpána, Nový rok až ke Třem králům. Budeme péct tradiční vánoční oplatky, odlévat olovo a dozvíme…